Znaczenie żywienia prosiąt ssących
W naturalnym środowisku odsadzanie prosiąt postępuje stopniowo przez kilka tygodni. Prosięta przy czynnych sutkach nadal ssą wyłącznie lochę, podczas gdy inne, ssące mniej mleczny sutek, często wcześniej zaczynają spożywać pokarm stały. W czwartym tygodniu zaczynają wykorzystywać nabytą wiedzę i aktywnie sprawdzać, które pokarmy są smaczne. Gdy około ósmego tygodnia częstotliwość ssania zmniejsza się, prosięta wchodzą w fazę niezależności i odsadzenia.
W hodowli komercyjnej powszechną praktyką jest jednak nagłe oddzielanie prosiąt od lochy kilka tygodni wcześniej niż w warunkach naturalnych. Może to powodować stres, często prowadzący do niedożywienia, osłabienia statusu immunologicznego i biegunki po odsadzeniu. Jest to istotny problem dla producentów świń na całym świecie: prowadzi do spowolnionego wzrostu, odwodnienia i wyższej śmiertelności. Terapie antybiotykowe i inne zabiegi, plus dodatkowy nakład pracy, mają bezpośredni wpływ na rentowność gospodarstwa. Około 80% terapii antybiotykowych w tym okresie jest spowodowane zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Jest to poważny problem dotyczący zdrowia i dobrostanu zwierząt i negatywnie wpływa na wzrost i wydajność wykorzystania paszy w fazie intensywnego wzrostu zwierząt. Przez wiele lat ZnO był bardzo skutecznym i tanim narzędziem do zapobiegania biegunce poodsadzeniowej u prosiąt, ale teraz terapeutyczne, wysokoprocentowe podawanie tlenku cynku przechodzi do historii. Rolnicy muszą hodować swoje prosięta bez stosowania leczniczych poziomów tlenku cynku przy jednoczesnym zachowaniu ich zdrowia i wydajności. Wszystko bez zwiększania stosowania antybiotyków. Znalezienie rozwiązania nie jest łatwe, ponieważ musi być ono dostosowane indywidualnie do każdego gospodarstwa, a rozwiązanie powinno być również opłacalne. Istnieje szereg dodatków paszowych i komponentów wykorzystywanych w celu złagodzenia negatywnych skutków wczesnego odsadzenia, takich jak probiotyki i prebiotyki, kwasy organiczne, krótko i średnio łańcuchowe kwasy tłuszczowe. Podczas gdy te związki mogą stanowić środki pomocnicze, pobranie paszy stałej przez wiele prosiąt jest zwykle niskie w fazie ssania i pierwszych dniach po odsadzeniu, co ogranicza ich skuteczność.
Celem żywienia prosiąt przed odsadzeniem jest stymulowanie adaptacji układu pokarmowego i wspieranie rozwoju jelit, czego pożądanym efektem jest mniejszy stres fizjologiczny przy odsadzeniu, mniejsza częstość występowania biegunek i wyższe wskaźniki wzrostu dzięki lepszej wydajności wykorzystania paszy. Pomaga to również ograniczyć konkurencję o mleko między prosiętami, która może prowadzić do gorszej wydajności, a nawet niedożywienia.
Przyuczanie prosiąt do pobierania paszy jest prostym procesem, który obejmuje zapewnienie im dostępu do oddzielnego obszaru z karmnikiem i stopniowe zwiększanie ilości dostarczanej paszy. Stosując się do tych prostych zaleceń, hodowcy świń mogą być pewni, że ich prosięta otrzymują pożywienie, którego potrzebują do zdrowego i udanego startu w życiu.
✓ Początek: prosięta powinny być zapoznawane z karmnikiem od 8-10 dnia życia. Jest to zwykle czas, kiedy zaczynają eksplorować swoje środowisko i stają się bardziej niezależne od matki.
✓ Umiejscowienie: karmnik z paszą dla prosiąt ssących powinien być umieszczony w spokojnym miejscu z dala od miejsca karmienia lochy. Pomoże to zminimalizować ewentualną rywalizację lub stres między prosiętami a lochą. Ważne jest również upewnienie się, że karmnik jest utrzymywany w czystości i suchości.
✓ Dostępność: dostęp do karmnika powinien być na tyle nisko, aby prosięta mogły łatwo wpełznąć do środka, ale na tyle wysokie, aby locha nie miała dostępu do paszy.
✓ Smakowitość: wybierz odpowiedni rodzaj paszy dla prosiąt ssących. Powinna być ona przeznaczona specjalnie dla takich prosiąt, wysoce strawna i smaczna. Powinna również zawierać zbilansowaną mieszankę białka, energii, witamin i minerałów. Pasze granulowane lub rozdrobnione są zazwyczaj najłatwiejsze do zjedzenia przez prosięta. Powinna być również wolna od wszelkich zanieczyszczeń i pleśni.
✓ Stopniowe zapoznawanie: należy pozwolić prosiętom na eksplorację karmnika przeznaczonego dla nich w ich własnym tempie. Początkowo w podajniku należy umieścić niewielką ilość paszy, aby zachęcić prosięta do zapoznania się z nią. Prosięta mogą być niezdecydowane na spróbowanie nowych pokarmów, więc należy być cierpliwym i dać im czas na przyzwyczajenie się do nowej paszy. W miarę postępowania przyzwyczajania się można stopniowo zwiększać ilość podawanej paszy.
✓ Wytrwałość: bądź cierpliwy i wytrwały - przyzwyczajenie prosiąt do jedzenia paszy może trwać kilka dni lub nawet tygodni. Nie przestawaj im regularnie oferować tej paszy.
✓ Czas: oferuj paszę dla prosiąt o tej samej porze każdego dnia, najlepiej po zakończeniu karmienia prosiąt. Ustanowienie rutyny może pomóc prosiętom wyrobić sobie nawyk jedzenia paszy dla prosiąt ssących.
✓Nadzorowanie: należy regularnie monitorować postępy, jakie dokonują prosięta z pobieraniem paszy, aby upewnić się, że korzystają z niej i że pasza spełnia ich potrzeby żywieniowe.
✓ Woda: upewnij się, że prosięta mają dostęp do świeżej wody. Prosięta potrzebują dostępu do świeżej, czystej wody przez cały czas, zwłaszcza gdy jedzą suchą paszę.
✓ Rozważ dodanie wzmacniacza smaku: dodanie wzmacniacza smaku, takiego jak melasa lub komercyjny produkt smakowy, może sprawić, że pasza będzie bardziej atrakcyjna dla prosiąt ssących.
✓Tonisity Px jest doskonałym narzędziem do wprowadzania paszy dla prosiąt ssących, szczególnie w pierwszych 3 dniach jej oferowania, kiedy to dodanie płynu Tonisity Px na wierzch paszy dla prosiąt zachęci do jej pobrania. Przy odsadzeniu, aby zapewnić do 2 razy większe pobranie paszy i ułatwić przejście na paszę stałą, zaleca się mieszanie płynu Tonisity Px z paszą.
✓Odsadzenie: gdy nadejdzie czas odsadzenia prosiąt, należy usunąć karmnik dla prosiąt ssących, aby zachęcić je do przejścia na inne źródło paszy. Może to być stresujący czas dla prosiąt, dlatego ważne jest, aby zapewnić im dostęp do wysokiej jakości pożywienia i ściśle monitorować pod kątem wszelkich oznak choroby lub stresu.
Podsumowując, karmienie w okresie ssania jest świetnym sposobem na zapewnienie dodatkowego zaopatrzenia prosiąt w składniki odżywcze, pomaga im rosnąć szybciej i być zdrowszym. Z pomocą Tonisity Px, ze względu na jego wysoką smakowitość, możemy zachęcić prosięta do maksymalizacji spożycia paszy i ułatwionego przejścia z mleka na paszę.
Bem-vindo à 3tres3
Ligue-se, partilhe e relacione-se com a maior comunidade de profissionais do sector suinícola.
Já somos 153402 Utilizadores!
Regista-teJá é membro?