Wykorzystanie strategii żywieniowych do łagodzenia strat związanych ze stresem cieplnym w produkcji świń

X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram

Zarówno pod względem dobrostanu jak i wydajności produkcji, stres cieplny stanowi globalne wyzwanie w produkcji świń. W związku z przewidywaniami dotyczącymi zmian klimatu, możemy jedynie przypuszczać, że skutki stresu cieplnego będą coraz bardziej dotkliwe w kolejnych latach. Do niedawna jedynym sposobem na złagodzenie stresu cieplnego była modyfikacja czynników środowiskowych w gospodarstwie, ale dodatkowe kierunki, takie jak techniki żywieniowe, są konieczne, aby odpowiedzieć na straty generowane przez letnie temperatury i rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości mięso.

Gdy świnie są narażone na temperatury, które przekraczają ich termoneutralną strefę, wydajność produkcji jest zagrożona, ponieważ wykorzystanie składników odżywczych jest repriorytetyzowane, aby odpowiedzieć na stres cieplny. Co więcej, świnie są bardzo podatne na stres cieplny z powodu braku zdolności do pocenia się. To naraża je na większe ryzyko problemów zdrowotnych i produkcyjnych, które mogą przyczynić się do utraty przychodów przez producentów trzody chlewnej w wysokości milionów dolarów rocznie. Co więcej, fenotypy wynikające z intensywnej selekcji genetycznej są związane ze zwiększoną produkcją ciepła metabolicznego, a tym samym większą nietolerancją stresu cieplnego. (Renaudeau i in., 2012a; Baumgard i Rhoads, 2013).

Straty przychodów z powodu stresu cieplnego w przemyśle trzody chlewnej zdarzają się na całym świecie - jest to problem globalny i nie ogranicza się tylko do gorących regionów. Na przykład w USA sam przemysł trzody chlewnej traci rocznie 1 mld USD (Pollmann, 2010; Key i Sneeringer, 2014). Straty te związane są ze śmiertelnością, do której przyczynia się stres cieplny; nierównego wzrostu, niskiej wydajności paszy; niskiej jakości tuszy, zmniejszonego wykorzystania powierzchni pomieszczeń. Istnieją dowody na to, że narażenie matki na stres cieplny ma długotrwały wpływ na wydajność prosiąt po urodzeniu. (Baumgard i Rhoads, 2013; Ross I in.,2015).

Bez wątpienia najszybszą metodą przeciwdziałania stresowi cieplnemu jest zmiana mikrośrodowiska w gospodarstwie. Wiąże się to jednak z wysokimi kosztami - optymalna technologia chłodzenia jest często zbyt droga i zwłaszcza drobni rolnicy nie są skłonni do dodatkowych inwestycji. Selekcja genetyczna jest długoterminową możliwością zmniejszenia skutków stresu cieplnego, ale w korelacji ze zmniejszoną wydajnością.

Ukierunkowanie żywieniowe oraz stosowanie dodatków paszowych i suplementacji jest taktyką łatwą do dostosowania, która może przynieść korzyści w zróżnicowanych systemach produkcji świń borykających się z wysokimi temperaturami w ciągu roku.

Do metod żywieniowych zalicza się preparaty zwiększające ilość tłuszczu w diecie i zmniejszające ilość surowego białka lub surowego błonnika. Przyswajanie tłuszczów generuje najmniejszą ilość ciepła w porównaniu z innymi składnikami odżywczymi. Celem jest zmniejszenie procesów fermentacyjnych w jelicie grubym, które są związane z dodatkowo generowanym ciepłem (Patience i in., 2015). Oczywiście te zalecenia dietetyczne są w dużej części teoretyczne i dowody je wspierające wciąż wymagają dalszej analizy.

Wiele z negatywnych konsekwencji, jakie stres cieplny wywiera na zdrowie i produktywność zwierząt, jest regulowanych przez wzmocnienie bariery jelitowej lub przynajmniej zapewnienie jej prawidłowego funkcjonowania. Podczas stresu cieplnego dochodzi do redystrybucji krwi do skóry, w celu zwiększenia utraty ciepła. W odpowiedzi naczynia krwionośne przewodu pokarmowego ulegają obkurczeniu w celu wyrównania dystrybucji krwi na obwód, co generuje ostrą dysfunkcję bariery jelitowej. I tak, konsekwencje stresu cieplnego - utrata zdrowia i wydajności - są wywoływane przez "nieszczelne jelito". Dlatego też strategie żywieniowe mające na celu zapobieganie lub minimalizowanie nadmiernej przepuszczalności jelit są szczególnie interesujące i obejmują antyoksydanty, określone aminokwasy i minerały.  (Baumgard i in., 2012; Baumgard i Rhoads, 2013).

Tonisity International zajmuje się innowacyjnym rozwojem najnowocześniejszych produktów żywieniowych. Dbamy o poprawę dobrostanu zwierząt, wyników produkcyjnych i korzyści dla rolników. Oba nasze produkty, Tonisity Px i Tonisity PxW, są pionierami dzięki przełomowej technologii i dostarczają kluczowych składników, które odżywiają jelito cienkie i sprawiają, że świnie się lepiej przystosowują do stresu. Mikrobiota jelitowa odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu ogólnego zdrowia i homeostazy świń. I opracowaliśmy mieszanki składników odżywczych, które przyczyniają się do zróżnicowanej i zrównoważonej mikrobioty jelitowej, która poprawia zdrowie świń i adaptację do stresu.

Tonisity Px, izotoniczny napój białkowy, który dostarcza kluczowych składników pokarmowych do odżywiania enterocytów, zwiększa liczbę korzystnych bakterii i zmniejsza potencjalnie patogennych.

Ten izotoniczny napój białkowy poprawia również ogólne środowisko jelitowe, zarówno przed odsadzeniem, jak i po odsadzeniu, co wykazały nasze badania. (Stefan G. Buzoianu, Ava M. Firth, CallaBria Putrino i Fabio Vannucci, 2020).

Podsumowując, zdrowa mikroflora w jelitach jest kluczowa dla zminimalizowania negatywnych konsekwencji wydajności związanych ze stresem cieplnym. Tonisity Px i Tonisity PxW są świetną alternatywą dla zrównoważenia mikrobioty jelitowej poprzez kluczowe składniki odżywiające jelito cienkie (Tonisity Px) i poprzez optymalne nawodnienie (Tonisity PxW).

X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
LikecommentMy favorites

Welcome to 333

Connect, share, and interact with the largest community of professionals in the swine industry.

Celebrating 153398Users on 333!

Sign upAlready a member?
Recommended accounts